Katja Udovič, Unirec, d. o. o.
Pred vrati so božično-novoletni prazniki, ki jih ponavadi preživimo v krogu družine in prijateljev. Mize se šibijo pod dobrotami, pod novoletnim drevescem pa nas pričakajo bolj ali manj bogata darila. A šele ko se praznično vzdušje januarja poleže, lahko ustvarimo realno sliko – naši zabojniki za odpadke so nabito polni! Res smo poskrbeli za dosledno ločevanje odpadkov in odpadne embalaže, pozabili pa smo na zmernost in na njihovo preprečevanje.
Po podatkih inštituta Sustainable Europe Research Institute vsak od nas na dan porabi kar 43 kilogramov naravnih virov. V povprečju tako porabimo tretjino več virov, kot jih je Zemlja sposobna proizvesti. Od tega za knjige, časopise in tehnologijo, brez katere več ne moremo ne doma ne na delovnem mestu, potrošimo 17 kilogramov naravnih virov, za sodobno infrastrukturo in delovanje naših gospodinjstev 13 kilogramov, za hrano in pijačo deset kilogramov in za transport tri kilograme naravnih virov.
Na strani odpadkov in odpadne embalaže ni nič bolje. Po besedah Katje Slokan, direktorice specializirane družbe za ravnanje z odpadno embalažo Unirec, so samo v prvih sedmih mesecih letošnjega leta po Sloveniji prevzeli več kot 37.000 ton odpadne embalaže, največ mešane embalaže iz plastike in kovin, ki se zbere v komunalnih podjetjih. Odpadno embalažo sicer ločujemo bolj vestno, vendar v zadnjih letih manj dosledno. Veliko je polne ali napol prazne embalaže izdelkov s pretečenim rokom, ki jo odvržemo v zabojnik. Tam poči, vsebina pa se razlije in uniči tudi tisto embalažo, ki je bila ločena dosledno. Iz dobrih 40 odstotkov smo v zadnjih treh letih padli na že preko 60 odstotkov neprimerno ločene embalaže, ki se jo po koncu sortiranja lahko uporabi zgolj za pripravo sekundarnega goriva.
Skrajni čas je torej, da razmislimo o svojih potrošniških navadah in razvadah ter neustrezne čim prej spremenimo. Novo leto je pravi čas, da poleg osebnih resolucij sprejmemo tudi nekaj takih, ki bodo prijazne in odgovorne do naravnega okolja, v katerem živimo in delamo. Začnimo se aktivno zavedati pomena ohranjanja narave in naravnih virov surovin.
Ne samo v evropskem tednu zmanjševanja odpadkov, ki ga Evropska komisija s podporo programa LIFE+ konec novembra organizira že od leta 2009, pač pa skozi vse leto sledimo usmeritvam:
1. Preden kupimo izdelek, vedno premislimo, ali ga res potrebujemo. Vprašajmo se, ali ga moramo nujno kupiti ali si ga lahko izposodimo, najamemo ali si ga delimo? Ga morda lahko kupimo rabljenega?
2. Če izdelek kupimo, po uporabi poskrbimo, da ga dosledno in pravilno ločimo v ustrezen zabojnik.
3. Spoznavajmo možnosti predelave in ponovne uporabe snovi v novih izdelkih. Iz naših dosledno ločenih odpadnih izdelkov in odpadne embalaže v procesu predelave lahko nastanejo novi izdelki z enakim ali drugačnim namenom uporabe.
/okvir/
Kako še lahko zmanjšamo količino odpadkov?
• Uporabljajmo nakupovalne vrečke za ponovno uporabo ali košare.
• Na poštnem nabiralniku označimo, da ne želimo prejemati promocijskih letakov.
• Živila porabimo do konca, šele nato kupimo nova.
• Izogibajmo se majhnemu, individualnemu pakiranju izdelkov.
• Pijmo vodo iz pipe in tako zmanjšajmo količino odpadnih plastenk.
• Tiskajmo na obe strani lista in tako porabimo manj papirja.
• Neuporabne ostanke obrokov in olupke kompostirajmo.
• V elektronskih aparatih uporabljajmo baterije za ponovno polnjenje.
• Premajhna oblačila podarimo.
• Pokvarjene električne aparate servisirajmo.
Kategorije